Kolejny przypadek opisany we wpisie zatytułowanym W jakich sytuacjach faktoring może być jedynym dostępnym źródłem finansowania? to firma z zadłużeniem w stosunku do kontrahentów lub urzędów. Sprawdź, na czym polega faktoring dla zadłużonych w praktyce.
Wpis w jakiejkolwiek bazie dłużników lub zadłużenie wobec ZUS-u lub urzędu skarbowego to z reguły powód do odrzucenia wniosku o finansowanie. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju finansowania online, gdzie klient dokonuje rejestracji, przesyła wyciągi bankowe oraz JPK, a analiza następuje automatycznie. Wpisy w BIG-ach (Biuro Informacji Gospodarczej – przechowuje informacje o niespłaconych zobowiązaniach w stosunku do kontrahentów) lub BIK-ach (Biuro Informacji Kredytowej – przechowuje informacje o niespłaconych kredytach bankowych, leasingach, faktoringach bankowych itp.) automatycznie przerywają analizę i dają wynik negatywny. Nawet jeżeli zadłużenie to nie jest duże i realnie nie zagraża istnieniu firmy.
Może być też sporne, w trakcie procesu sądowego, ale system nie przyjmie takich wyjaśnień. Do BIG-u można wpisać na przykład informację o niezapłaconej w terminie fakturze oraz wezwaniu kontrahenta do jej uregulowania z informacją, że w przypadku braku spłaty zostanie ona wpisana do bazy. Nawet jeżeli zobowiązanie jest sporne, może pojawić się w bazie i zostanie wykreślone dopiero po pozytywnym zakończeniu procesu sądowego.
Faktoring dla zadłużonych
Nasz klient spotkał się dokładnie z takim problemem. Miał on zaległości w stosunku do ZUS-u i niespłacone zobowiązania w stosunku do banku oraz jednego z kontrahentów. W związku z powyższym wszędzie, gdzie się zgłaszał po faktoring, dostawał odmowę. W AOW Faktoring było inaczej. Po przedstawieniu sytuacji spotkaliśmy się w jego siedzibie, żeby dokładnie wyjaśnić szczegóły. Okazało się, że z ZUS-em podpisał ugodę, która mówiła o rozłożeniu płatności na raty. Tak samo było z bankiem – został ustalony harmonogram spłat rozłożonych na 12 rat. Natomiast zobowiązanie w stosunku do kontrahenta było sporne. Argumenty, które przedstawił nasz klient, były wiarygodne i uprawdopodobniały w znacznym stopniu jego wygraną w procesie sądowym.
Przy wzięciu pod uwagę powyższych okoliczności podpisana została umowa faktoringowa pozwalająca naszemu klientowi przyspieszyć rotację gotówki. Dzięki temu był on w stanie obsługiwać terminowo zawarte ugody oraz realizować kolejne zamówienia. Dodatkowo dokonaliśmy analizy wszystkich jego kontrahentów pod kątem ich wiarygodności płatniczej. Tym samym ograniczyliśmy ryzyko opóźnień lub braku zapłaty za wystawiane faktury. Niestandardowe podejście do analizy finansowania zadłużonej firmy oraz dokładne rozpoznanie sytuacji klienta pozwoliło w tym przypadku rozpocząć współpracę.
Prezes Zarządu AOW Faktoring S.A. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył program EMBA na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illions at Urbana – Champagne. Autor licznych publikacji na temat faktoringu. Od 2020 pełni obowiązki członka Komisja Etyki Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami.