W latach 90. faktoring był usługą świadczoną jedynie przez banki i był dostępny tylko dla dużych firm. Wraz z rozwojem mniejszych, niezależnych faktorów zalety stosowania faktoringu mogły poznać również małe i średnie przedsiębiorstwa.
(źródło: pexels.com)
Dla kogo faktoring?
Faktoring z pewnością nie jest potrzebny każdemu, ale zalety z jego stosowania da się odczuć w większości przedsiębiorstw. Jeżeli Twoja firma stosuje odroczone terminy płatności, współpracuje z wieloma różnymi kontrahentami, a przy tym nie cierpi na nadmiar gotówki, to faktoring może być usługą, która pomoże Ci w bezpiecznym rozwoju.
Poprawa płynności finansowej
Pierwszą i najbardziej oczywistą zaletą jest poprawa płynności finansowej. Faktoring polega na finansowaniu faktury od razu po jej wystawieniu. Im dłuższy jest termin płatności, którego oczekują nasi klienci, tym większe jest zapotrzebowanie na środki finansowe w naszej firmie. Jeżeli mamy duże zasoby gotówkowe, to możemy sobie z tym radzić. Jednak nawet w takiej sytuacji bardziej dynamiczny rozwój, a co za tym idzie – zwiększona sprzedaż, może szybko stopić nasze zapasy. Możemy oczywiście czekać na spłaty i dopiero wtedy inicjować kolejne transakcje, ale jeżeli ustawimy nowych klientów w kolejce i każemy im czekać, to istnieje ryzyko, że pójdą do konkurencji, która zaoferuje im szybszą realizację zamówienia. W takiej sytuacji faktoring jest bardzo pomocnym narzędziem, ponieważ pozwala zachować ciągłość w procesie obsługi klienta. Oczywiście faktoring wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli jednak nasza marża przewyższa koszty faktoringu, to jest rozwiązanie opłacalne, gdyż pozwala na zrealizowanie dodatkowych zysków.
Możliwość korzystania ze skont
Kolejna zaleta to możliwość użycia uwolnionej dzięki faktoringowi gotówki do uzyskania rabatów przy zakupie oraz wykorzystania nadarzających się okazji. Często, płacąc gotówką za towary i materiały, możemy uzyskać skonta. Te nierzadko mogą przekroczyć koszty faktoringu, pozwalając nam tym samym na realizację dodatkowego zysku. Czasami pojawiają się też jednorazowe okazje, na przykład zakupu po wyjątkowo korzystnej cenie. Możemy wtedy szybko sfinansować fakturę i wykorzystać otrzymane środki do sfinalizowania takiej właśnie transakcji.
Zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonej działalności
Następną bardzo ważną, a często niedocenianą zaletą, jest podniesienie bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej poprzez analizę i monitoring naszych kontrahentów. Każdy faktor powinien w pierwszej kolejności przeanalizować kontrahentów, z którymi współpracujemy, nadać im odpowiednie limity finansowania oraz wskazać ewentualne zagrożenia. Faktorzy mają dostęp do wielu baz danych oraz rejestrów. Z racji szerokiej współpracy z wieloma branżami gromadzą też własne dane odnoście do jakości współpracy z różnymi kontrahentami. Jeżeli wdrażamy rekomendacje faktora, to nierzadko pozwala nam to na uniknięcie współpracy z kontrahentami, którzy mogą okazać się niewypłacalni, i tym samym chroni nas przed ponoszeniem dotkliwych strat.
Udokumentowanie prowadzonych transakcji
I na koniec coś mniej oczywistego – kolejna zaleta stosowania usługi faktoringu to odpowiednie udokumentowanie prowadzonych transakcji. Każdy faktor ma wymagania odnoście do finansowanych faktur w zakresie odpowiednich dokumentów odbioru,może przeanalizować umowy i wskazać występujące braki w zakresie bezpieczeństwa obrotu. Dodatkowo weryfikuje i potwierdza faktury przed ich sfinansowaniem. W razie gdy kontrahent odmówi zapłaty, czynności wykonane przed objęciem faktury finansowaniem powinny pozwolić na bezproblemowe uzyskanie nakazu zapłaty oraz przeprowadzenie windykacji komorniczej. Mała firma rzadko posiada szeroką wiedzę w zakresie windykacji oraz odpowiednich specjalistów do prowadzenia takich działań. Faktor przeciwnie – posiada specjalistyczną wiedzę i, co ważne, doświadczenie w tym zakresie. Pozwala to oszczędzić czas oraz sprawnie odzyskać nasze pieniądze.
Jak widać, zalet stosowania faktoringu w małych i średnich firmach jest naprawdę sporo. I tylko od nas zależy, czy ograniczymy się jedynie do poprawy płynności finansowej prowadzonej firmy, czy wykorzystamy wszystkie atuty faktoringu, podnosząc tym samym konkurencyjność oraz bezpieczeństwo obrotu.
Prezes Zarządu AOW Faktoring S.A. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył program EMBA na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illions at Urbana – Champagne. Autor licznych publikacji na temat faktoringu. Od 2020 pełni obowiązki członka Komisja Etyki Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami.