AOW Faktoring

16.09.2010

Rozwój rynku faktoringowego w Polsce i na Zachodzie

Rok 2010 upływa firmom faktoringowym raczej na porządkowaniu posiadanego portfela wierzytelności oraz poprawie procedur i bezpieczeństwa obrotu. Nie jest to natomiast czas na wprowadzanie nowości od oferty.

W USA ciężar finansowania sektora MSP po części przejęły na siebie małe, niezależne firmy faktoringowe. Duzi faktorzy zaostrzają swoją politykę dotyczącą przydzielania limitów finansowania i skupiają się na przeglądzie finansowanego portfela wierzytelności odrzucając wszystkich klientów o podwyższonym ryzyku. To samo dotyczy banków. Natomiast popyt na usługę faktoringu rośnie ze względu na bardziej restrykcyjną politykę oceny ryzyka przy praktycznie każdym produkcie finansującym działalność firm.

W Europie tendencja jest podobna z tym że niezależni faktorzy nie są tu tak licznie obecni dlatego efekt dla gospodarki jest stosunkowo mniejszy. Przykładowo w Niemczech firmy faktoringowe odnotowały w 2009 roku spadek obrotów po raz pierwszy od lat. Jednak w 2010 tendencja jest ponownie wzrostowa. Natomiast w perspektywie długookresowej widać wyraźnie dynamiczny rozwój faktoringu o czym świadczy podwojenie obrotów w ciągu ostatnich pięciu lat.

Na rynku krajowym duże firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów, po spadku obrotów w 2009 r., obecnie powróciły na ścieżkę wzrostu. Po pierwszym półroczu 2010 zrealizowany obrót jest o 35% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W Polsce odnotować należy również szybki wzrost wartości wykupywanych faktur przez banki które w coraz większej liczbie decydują się oferowanie i promowanie oferty faktoringowej dla swoich Klientów.

Autor jest prezesem zarządu AOW Faktoring Sp. z o.o.

Źródło: Gazeta Finansowa nr 33, 10-16 września 2010, Faktoring str.24

‹ powrót do Media o nas

Infolinia AOW: 34 372 04 76
Kontakt w dni powszednie w godzinach 7:00-16:00
Pogotowie Faktoringowe: 34 343 55 40
Potrzebujesz gotówki na bieżącą działalność? Masz pytania?
Wyślij nr telefonu:
Konsultant do Ciebie oddzwoni
Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami!