Rok 2010 upływa firmom faktoringowym raczej na porządkowaniu posiadanego portfela wierzytelności oraz poprawie procedur i bezpieczeństwa obrotu. Nie jest to natomiast czas na wprowadzanie nowości od oferty.
W USA ciężar finansowania sektora MSP po części przejęły na siebie małe, niezależne firmy faktoringowe. Duzi faktorzy zaostrzają swoją politykę dotyczącą przydzielania limitów finansowania i skupiają się na przeglądzie finansowanego portfela wierzytelności odrzucając wszystkich klientów o podwyższonym ryzyku. To samo dotyczy banków. Natomiast popyt na usługę faktoringu rośnie ze względu na bardziej restrykcyjną politykę oceny ryzyka przy praktycznie każdym produkcie finansującym działalność firm.
W Europie tendencja jest podobna z tym że niezależni faktorzy nie są tu tak licznie obecni dlatego efekt dla gospodarki jest stosunkowo mniejszy. Przykładowo w Niemczech firmy faktoringowe odnotowały w 2009 roku spadek obrotów po raz pierwszy od lat. Jednak w 2010 tendencja jest ponownie wzrostowa. Natomiast w perspektywie długookresowej widać wyraźnie dynamiczny rozwój faktoringu o czym świadczy podwojenie obrotów w ciągu ostatnich pięciu lat.
Na rynku krajowym duże firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów, po spadku obrotów w 2009 r., obecnie powróciły na ścieżkę wzrostu. Po pierwszym półroczu 2010 zrealizowany obrót jest o 35% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
W Polsce odnotować należy również szybki wzrost wartości wykupywanych faktur przez banki które w coraz większej liczbie decydują się oferowanie i promowanie oferty faktoringowej dla swoich Klientów.
Autor jest prezesem zarządu AOW Faktoring Sp. z o.o.
Rozwoj_rynku_faktoringowego_w_Polsce_i_na_Zachodzie.pdf
Gazeta Finansowa nr 33, 10-16 września 2010, Faktoring str.24
www.gf24.pl
Prezes Zarządu AOW Faktoring S.A. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył program EMBA na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illions at Urbana – Champagne. Autor licznych publikacji na temat faktoringu. Od 2020 pełni obowiązki członka Komisja Etyki Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami.