Małe przedsiębiorstwo – według definicji to przedsiębiorstwo, które: 1) zatrudnia mniej niż 50 pracowników oraz 2) jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.
Małych przedsiębiorstw w Polsce jest około 60 tyś. Ich przeżywalność po pierwszym roku działalności wynosi mniej więcej 75%, w drugim 54% ale już do piątego roku działalności przetrwa tylko 30% z nich. Zgodnie z definicją małe przedsiębiorstwo wcale nie jest takie małe :). Zatrudnić i utrzymać kilkadziesiąt osób to nie jest prosta sprawa. Zrobić kilkanaście milionów PLN rocznego obrotu to też nie byle co. Małe przedsiębiorstwa generują około 8% całego Produktu Krajowego Brutto Polski.
Dla AOW małe przedsiębiorstwa od zawsze były podstawowym Klientem w którego obsłudze się specjalizowaliśmy. Wydaje nam się, że faktoring to produkt wprost stworzony dla małych firm. Jednak rynek poszedł inną drogą i zadbał przede wszystkim o obsługę największych podmiotów. Natomiast oferta dla małych była nie dość że uboga, to jeszcze nie dopasowana do ich możliwości, co dodatkowo zniechęcało lub wręcz uniemożliwiało im korzystanie z faktoringu.
Można więc powiedzieć, że niejako wróciliśmy do korzeni. I do istoty samego faktoringu, który z definicji pozwala na finansowanie bieżącej działalności firmy wykorzystując do tego silną pozycję finansową jej odbiorców. Czyli mówiąc po ludzku, zdolność kredytowa małej firmy nie jest jeszcze wysoka, ale jeżeli prowadzi ona interesy z dużym przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji rynkowej i wysokiej zdolności kredytowej, może wykorzystać jego siłę do zapewnienia sobie wyższego poziomu finansowania przez firmę faktoringową.
Na przestrzeni lat dostosowaliśmy nasze procedury tak aby uwzględniały możliwości małych przedsiębiorstw. Znieśliśmy wszystkie typowe ograniczenia takie jak: minimalna wartość obrotu, minimalna liczba odbiorców itp. Stworzyliśmy prosty i czytelny system prowizyjny bez żadnych kosztów stałych lub ukrytych. Wychodzimy z założenia że: finansujesz fakturę – płacisz za to prowizję. Uważamy, że tak jest po prostu uczciwiej. Może przez to nasze prowizje na tle konkurencji nie należą do najniższych, ale przynajmniej nie spotka Was żadna niespodzianka na koniec miesiąca gdy otrzymacie od nas fakturę prowizyjną.
Za pomocą niniejszego bloga chcemy w sposób czytelny i przystępny mówić o faktoringu, jego zaletach ale też wadach. O tym ile to kosztuje, ale też jakie korzyści przynosi. Dla kogo faktoring jest dobrym rozwiązaniem, a dla kogo nie. Będziemy też przytaczać ciekawe artykuły na temat faktoringu oraz opisywać to jak wygląda polski rynek faktoringowy. Zachęcamy do czytania, komentowania oraz wyrażania własnych opinii na przedstawiane przez nas tematy.
Prezes Zarządu AOW Faktoring S.A. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył program EMBA na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illions at Urbana – Champagne. Autor licznych publikacji na temat faktoringu. Od 2020 pełni obowiązki członka Komisja Etyki Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami.